Sempati Mobilya

MUĞLALI VEKİLDEN SORU ÖNERGESİ

Habere Oy Verin:

Vize krizine soru önergesi…
 
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına seyahat yasağını ve 2018 Türkiye Turizm Yılını Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; “Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Turizm Bürosu tarafından 21 Aralık 2015 tarihinde yapılan açıklama ile Çin Halk Cumhuriyeti tarafından Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına seyahat yasağı, bir başka deyişle turist vizesi yasağı getirilmiştir. Bu karardan bu yana iki yıla yakın bir süre geçmiş olmasına karşın yasak devam etmektedir. 15 Şubat 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ise Çin Halk Cumhuriyeti'ni ziyaret etmek isteyen şahısların "Yetkilendirilmiş Kurumlardan Davetiye Mektubu", "Davetiye Onay Mektubu" ya da "Yabancı Uzman Davetiye Mektubu" aslını ibraz etme zorunluluğu getirilmiştir.
7 Ağustos 2017 tarihinde yapılan bir başka açıklamada ise 2018 yılının Çin Halk Cumhuriyeti’nde “Türkiye Turizm Yılı” ilan edildiği belirtilmektedir’’ dedi.
Demir önergesinde şu soruları yönetti;
1. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ülkemiz yurttaşlarına karşı uygulanan seyahat yasağının ve sıkı vize politikasının gerekçesi nedir?
2. Hükümetiniz, Çin Halk Cumhuriyeti tarafından uygulamaya konan seyahat yasağına ve sıkı vize politikasına karşı uluslararası hukuktan doğan hakkı olan mütekabiliyet, yani karşılıklılık esasını uygulamaya koymuş mudur? Bu kapsamda hangi adımlar atılmıştır?
3. Hükümetiniz, yurttaşlarımıza karşı uygulanan seyahat yasağının kaldırılması yönünde ne gibi adımlar atmaktadır? İki yıla yaklaşan bir süredir devam eden sorunun ne kadar zamanda çözülmesi hedeflenmektedir?
4. “Türkiye Turizm Yılı” olarak ilan edilen 2018 yılı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hem Türkiye’de hem de Çin Halk Cumhuriyeti’nde ne gibi adımlar atılmaktadır?

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-