Sempati Mobilya

BODRUM'DAN KOS'A AKIN ETTİLER!

Habere Oy Verin:

Yunan adalarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların liman çıkışlarının Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yasaklanmasının ardından iki yaka arasında yolcu taşıyan feribotların taşıma izinleri de bugün yani 12 Ekim 2017 tarihi itibariyle son buldu. Böylece Yunan adalarına giden ticari teknelerin Bodrum limanından çıkışı tamamen yasaklanmış oldu.

KOS ADASINA AKIN!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 25 Eylül tarihinde Türk bayraklı gemiler için Yunan adalarına çıkış yasağı getirildiğini açıklamıştı. Hükümetin 'tedbir amaçlı' bu tasarrufu, Bodrum’da bulunan tur tekneleri ve ticari yatların limandan çıkış işlemlerinde kaos yarattı.  Son olarak Yunan Adalarına yolcu taiıyan feribotlara giriş çıkış izni de 12 Ekim tarihinde sona erdi. Seferlerin sona ereceği 12 Ekim tarihinden önce Bodrum'dan Kos adasına adeta akın gerçekleşti. Yasağın başlamasına bir gün kala Kos adasına giden çoğunluğu Türklerden oluşan yolcular, Kos gümrüğünde uzun kuyruklar oluşturdular. Adaya günübirlik giden tatilciler gittikleri feribotlarla geri dönerken alışverişi de ihmal etmediler! Türklerin adadan ağırlıkla peynir, kırmızı ve beyaz et alışverişi yaptıkları gözlendi. Özellikle alkol istihkaklarını son limitine kadar değerlendiren günlük tatilciler, sorunun en kısa sürede çözülmesi gerektiğini vurguladılar. 

Feribot işletmeleri, diplomatik krizin yol açtığı kaosun bir an önce sona ermesini ve ulaşımın normale dönmesini bekliyor. Öte yandan feribot işletmesi personeli ise 12 Ekimden itibaren "zorunlu izin" yapacak olmanın keyfini çıkarıyor! Çalışanlar, "İşsiz kalma tehlikemiz bile var. Ancak biz ağlanacak halimize gülüyoruz. Çünkü elimizden başka bir şey gelmiyor" diye konuşuyor. Öte yandan Yunanistan’a feribot seferleri yapan firmalara 12 Ekim’den itibaren yurt dışı yasağı gelirken, bu yasağın 1 Ocak tarihine kadar sürebileceği öğrenildi.

KOS ESNAFI MEMNUN

Yaşanan kriz Kos'ta beklenen etkiyi yaratmadı! Adaya giden Türklerin neredeyse bir aylık alışveriş yaptığını söyleyen Kos esnafı, durumdan gayet memnun görünüyor. Esnaf, "Gelen Türkler, kendi ülkelerinin pahalı olduğunu söylüyor. O nedenle her tür alışverişi bizden yapmayı tercih ediyorlar. Yaşanan kriz tabii ki bizi endişelendiriyor, ancak sorunun kısa sürede çzüleceğine inanıyoruz. Bunun yanında Türkler de buraya gelmenin bir yolunu mutlaka bulacaktır diye düşünüyoruz" yorumunu yapıyor.

'SORUN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLEBİLİR'

Bakanlığın kararını değerlendiren Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Bodrum ve Marmaris gibi kıyı kentlerimizde üretilen ve tamamen Ege'nin mimari özelliklerini yansıtan gulet ve ahşap yatlara gemi muamelesi yapan Yunan makamlarının işin dozunu iyice kaçırdığını söyledi. Yunan makamlarının denetlenmemesi gereken yatları bile denetime tabi tutmaya başladığına dikkati çeken Demiröz, şöyle dedi:

"12 metrelik tekneye, gemi muamelesi yaparsanız, sıkıntıyı aşamazsınız ve eksik belge bulursunuz. Yunan adalarının önemli bölümü şu anda Türkiye'den besleniyor. Türk yetkililerinin böyle bir karar almaya yönelmesi sadece Türk denizciler, yat şirketleri için değil Yunan adalarında yaşayan esnafı da zor durumda bırakacak. Böyle bir kararın alınmasından önce yapılacak farklı şeyler olabilirdi. Konuyu çözümsüzlükten çok çözebilecek seviyeye taşımak gerekir. Yunan makamları, Uluslararası Gemi Taşımacılığı Yönetmeliği'ni bizim yatlara uygularken, bu şartların uymayacağını zaten biliyor. Biz de bu konuyu biliyoruz. O zaman yapacağımız şey, bizim yatları uluslararası taşımacılığı uygun hale getirecek yeni düzenlemelerin yapılması veya bizim yatlarımızın bu yönetmelikten muaf tutulmasını sağlamak olmalı. Bu da karşılıklı tepkiler, yasaklamalarla değil diyalog yoluyla yapılabilir. Alınan bu kararın ve Yunan tarafının sert tutumunun çok uzun süreceğini sanmıyorum."

'SAĞDUYU İLE SORUNUN AŞILACAĞINA İNANIYORUM'
,
Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Arif Yılmaz ise bu durumun sadece bu yıl değil geçtiğimiz yıllarında sorunu olduğunu vurgulayıp, şöyle konuştu:
"Ancak, şimdi patlak verdi. Yunan makamlarının gemi diye gösterdiği 15-30 metre arasındaki yatlarda yapılan aramalarda tabii ki Gemi Yönetmeliği belgesi bulunması mümkün değil. Bu konuda bizim de eksiklerimiz olabilir. Uluslararası sulara çıkacak tüm yatlarımızın belgelerinin tam olması gerekir. Şu an iki ülke arasında denizde yaşanan bir kaos var gibi görülse de Türk ve Yunan denizcilerin sağduyu ile hareket edip, bu krizin kısa zamanda aşılacağına inanıyorum."

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-