Sempati Mobilya

BODRUM'DA KOCADON KAYBETTİ, AMA GÜRÜN KAZANMADI!

Habere Oy Verin:

Muğla'nın en çok okunan köşe yazarlarından Özcan Özgür, dünkü köşe yazısında "Kocadon Kaybetti ama Gürün Kazanmadı!" diye yazdı. CHP'de delege seçimlerine ilişkin bir siyasi değerlendirme yapan Özgür'ün köşe yazısı Muğla ve Bodrum siyasetinde, CHP kulislerinde deprem etkisi yarattı.

Bodrum'da bir 'bilen' kişinin "Bodrum'da Kocadon'un kaybettiği doğru. Ama bu Osman Gürün kazandı 
anlamına gelmez" yorumunu yaptığını yazdı.
Bodrum'da Osman Gürün antipatisinin önünde Kocadon antipatisi olduğunu ileri süren Özcan Özgür, bakın Bodrum CHP'deki delege seçimlerine ilişkin nasıl bir yorum yaptı:

 

CHP’de delege seçimleri devam ediyor.

Marmaris, Bodrum ve Köyceğiz’de sonuç kesinleşti. Ötekiler devam ediyor. Fethiye nedense sürüden ayrılmış. İlçe yönetimi güya hazırlıkları tamamlayamamış, o nedenle delege seçimleri Fethiye de dün başladı.

Marmaris’ten sonra Köyceğiz’de de muhalifler (Kırmızı liste) kazandı. Muhalifler sevinç içindeler… Muhaliflerin içinde Bodrum’da yara alındığını söyleyenler olsa da pek öyle görünmüyor.

Dün bir bilen “Bodrum’da Kocadon’un kaybettiği doğru. Ama bu Osman Gürün kazandı anlamına gelmez” dedi…

Bodrum’da Osman Gürün antipatisinin önünde Kocadon antipatisi varmış. Bir bilene göre, 400 delegenin 25’i Kocadon’un olabilir. 375 delege Recai Seymen’i Kocadon’a karşı ilçe başkanı seçecektir. İl kongresinde de Osman Gürün muhalifi listenin yanında olacaklardır. Recai Seymen buna uyum göstermezse Bodrumluların antipati listesinde üçüncü sıraya yerleşir.

Görünen o ki muhalefet için her şey yeni başlıyor.

Şimdi CHP’li belediyenin bulunmadığı Fethiye muhalifler için çok önemli. Bir muhalif “Fethiye’de Başkan Gürün’ün uydusu bir belediye yok, ama MUSKİ var.” diyor…

MUSKİ ayrı bir parti organı gibi bütün ilçelerde karşınıza çıkıyor. Bakalım Fethiye’de etkisi ne olacak…

 

xx           xx           xx

Delege seçimlerinden önce kaleme aldığı yazıda, CHP Yüksek Disiplin Kurulu’ndan uyarı cezası almış olması nedeniyle 6 Ekim’e kadar seçme ve seçilme hakkının olmadığını, o yüzden delege seçilemeyeceğini belirten Gazeteci Hüseyin Anıl, şu ifadede bulunmuştu:

“Kendim ise Hüseyin Anıl olarak CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen’in İl Başkanı Mürsel Alban’ın ve de en başta Osman Gürün’ün istemesi ve baskısı ile haksız hukuksuz ve #adalet siz ce disipline verilip aldığım bir uyarı cezam yüzünden tarihinde ilk kez delege seçilemiyorum ve oy da kullanamıyorum.”

Hal böyle, ama Hüseyin Anıl 6 Ekim’den sonra delege olmadığı için oy kullanamasa da İlçe Başkanı, İl Başkanı ve Milletvekili adayı olabiliyor.

Geçen Haziran ayında Marmaris Belediye Meclisi üyeleri Ali Fuat Fidan, İsmet Kamil Öner ve Hakkı Şevket Bayındır, CHP’den 2 yıl süre ile geçici olarak ihraç edilmişti. Bunlar 3 yıl sadece delege değil, yeniden meclis üyesi de seçilemeyecekler.

Suçları mı?

Aynı zamanda Büyükşehir Meclis Üyesi olan bu üç isim Marmarisli hemşehrilerinin çıkarlarına aykırı buldukları Meclis Gurup Kararına uymamışlar!

 

xx           xx           xx

Hüseyin Anıl o yazısında delege seçimleri ile ilgili şu bilgiyi vermişti:

“Mahalle sandık çevrelerinde seçilecek delegelikler için herkes kıyasıya yarışırken parti tüzüğümüz bir kısım parti üyelerini bu yarışa sokmadan delege seçilmiş sayar. Örneğin 30 Mart 2015 yerel seçimlerinde CHP den Belediye Başkanı (Büyükşehir İl İlçe Belde) seçilen tüm üye Belediye Başkanlarımız doğal delegedir.”

Anlayacağınız, 11 Eylül’den beri CHP Üyeleri Muğla’da “kongre” ve “ön seçim” delegelerini belirliyorlar. Bunların yanında bir de “doğal” delegeler var. Kongre delegeleri adı üzerinde ilçe kongresinde oy kullanıyorlar. Ön seçim delegeleri ise hem ilçe kongresinde hem de ön seçimlerde oy kullanabiliyor. Doğal delege olan “seçilmişler” ise delege seçimlerine katılmıyorlar, ama her yerde oy kullanabiliyorlar…

İlçe kongrelerinde ilçe yönetimi ile birlikte “İl Delegesi” de belirleniyor. İl delegeleri de il yönetimi ile birlikte kurultay delegelerini saptayacaklar. Doğal delegeler bu saptamaya da katılacaklar.

Yani özet ve öz olarak Hüseyin Anıl’ın yorumuna göre, CHP Tüzüğü belediye başkanlarına ve milletvekillerine, “Siz bu çekişmelerin dışında kalın, müdahil olmayın, uzak durun, karışmayın” diyor…

 

xx           xx           xx

Ama karışan var, karışmayan var.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon karıştı, ama delege seçimleri ile birlikte MUSKİ’de iş başı yaptığı söylenen CHP Muğla İl Gençlik Kolları Başkanı Tufan Erkan Yakar kadar karışamamış!

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın şu sarı yaz günlerinde kendisini kış hazırlığına kaptırdığı için delege seçimleri ile ilgilenmediği söyleniyor. Yatağan için öyle denmiyor. Belediye Başkanı Haşmet Işık delege seçimlerinin her şeyiyle ilgileniyormuş.

Mesut Günay senelerdir belediye başkanı adayı olmak ister.

Kolaymı Haşmet Başkanı geçmek?

Ama galiba Haşmet Başkan ilk kez Mesut Günay’dan çekindi. Başkan Işık müdahaleleri sırasında Mesut Günay’ı delege seçtirmiş.

Aynısı önceki kongrelerde il merkezinde (Menteşe) Mustafa Şahin’in başına gelmişti. Mustafa Şahin çağrılmış, “Biz kucaklayıcı liste çıkaracağız, sen liste çıkarma” denilmiş ve delege seçimleri tek liste ile yapılmış, o listeden de tek muhalif isim Şahin çıkmıştı.

Karşı liste için ise artık zaman yoktu!

 

xx           xx           xx

Ula, bize Kavaklıdere’den, Seydikemer’den daha uzak! Orada ne olup bittiğini bilen yok… Ula sanki gözden çıkarılmış. Herkes “Ula’da delege seçiminin ne önemi var. Gelecek seçimde Ula kayıp” diyorlar.

Gelecek seçimde Muğla’da CHP için nereler kayıp derseniz ona da yarın bakalım.

Muğla’da en demokratik delege seçimi Datça’da mı bilmiyorum. Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ın seçimlere müdahalesi olmamış. Buna karşılık Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz için aynı şey söylenmiyor.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik de karışmıyormuş. “Ama” diyorlar “İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya yetiyor” diyorlar. CHP Ortaca İlçe Başkanlığı resmi daire gibi çalışıyormuş. Dünün köyü mahallelerden de parti üyeleri delege seçmek için ilçe merkezine geliyorlarmış!

Bir de Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar müdahalede bulunmamış.

Galiba şu ana kadar yapılan delege seçimlerinde parti üyeleri Milas, Datça, Kavaklıdere ve Marmaris’te sandıkla baş başa kalabilmişler…

 

xx           xx           xx

Fethiye delege seçimleri dün başladı.

CHP üyeleri Fethiye’de sandıkla baş başa kalabilir mi?

Zor…

Ali Özgür Kullukçu Fethiye İlçe Başkanı olarak bir liste yapacak. Bu liste doğal olarak kendisini yeniden ilçe başkanı yapacak listedir. Bu doğal… Buna karşılık muhalefette karşı liste hazırlayacaktır. Bu da doğal… Doğal olmayan ise üyenin o listelerden birine oy vermesi için zorlanması…

Muhalif olarak eski Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu üç gurup olduğu söyleniyor.

Emrah Doğu’nun delege seçimlerine çok müdahale etmeyeceğini, en azından MUSKİ kadar müdahale etmeyeceğini belirtenler, “Bu bir avantaj. Eğer muhalefet Keramettin Yılmaz’ın ilçe  başkanı adaylığında anlaşırsa, Osman Gürün Fethiye’yi kaybeder” diyorlar.

 

xx           xx           xx

Yukarıda da vurguladığım gibi MUSKİ her yerde karşımıza çıkıyor. MUSKİ’nin her ilçede, her ilçeden işçisi var… Bu işçilerin büyük bölümünün CHP’li olmadıkları, ama bu delege seçimleri için üye yapıldıkları, hatta il merkezinde Menteşe Belediyesi’nde çalışanların akrabalarının da üye yapıldıkları öne sürülüyor.

Yerkesik örneğinde olduğu gibi, CHP üyesi olarak partilerine oy verecekler!

Yine bir iddia; bugünlerde işbaşı vaadi yapılmıyor, hemen iş başı yaptırılıyormuş. Doğrusu MUSKİ’nin gelir giderini; ilçe ilçe işçi sayısını, özellikle Ağustos, Eylül ayında hangi ilçeden kaç kişinin ve kimlerin iş başı yaptığını çok merak ediyorum…

Bu arada bazı haber portallarında yer alan bir habere göre, bu entrikalar, baskılar, haksızlıklar, kavgalar artık anlamsız hale geliyor. Belki de anlamlı…

Çünkü bundan böyle kongreler, ön seçimler parti üyeleri ile yapılıyor. Delegelik sistemi kalkıyor.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, haberde “Delege sisteminde üyeler birbirine kırdırılıyor. Bu sistem çok yanlış. Bu anlamda çalışmalar yapıyoruz ve Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na da bunu sunduk. İnşallah önümüzdeki seçimlerde bu sistemi kaldıracağız” diyor.

Yani bir dahaki kurultaya üyelerin seçtiği kurultay delegeleri ile gidiliyor.

Haber Yorum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

-